Rola dodatków we wnętrzu

Urządzanie wnętrz i dobieranie dodatków to dla jednych ludzi świetna zabawa, a dla drugich ostateczność.

Dlatego czasami podczas projektowania mieszkania, warto zatrudnić doświadczonego profesjonalistę, który nie tylko znajdzie odpowiednie miejsca dla mebli i wybierze kolory ścian, ale także zaproponuje ciekawe dodatki.

Dekoracje, które ożywią wnętrze

W pomieszczeniach, w których dominuje jeden kolor, na przykład szary, biały lub beżowy, można zaszaleć z dodatkami i wykorzystać je do ożywienia wnętrza różnymi kolorami.

Odcienie można ze sobą łączyć, ale są pewne ograniczenia. Więcej niż trzy barwy w jednym pokoju to już zbyt dużo, nie warto wprowadzać chaosu i męczyć zmysłów.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że kolory mają na nas duży wpływ – niektóre działają uspokajająco, zaś inne wręcz odwrotnie – mogą nas nawet wprawić w stan zdenerwowania.

Jeśli chcemy uzyskać efekt orientalnego wnętrza, to doskonałym pomysłem będą kolorowe kilimy, plecione techniką płochową lub grzebyczkową.

Są to niezwykle oryginalne dywany, które początkowo używane były w starożytnym Egipcie, Grecji i Azji. Obecnie są bardzo popularne jako dodatki do wnętrz inspirowanych Afryką czy też Indiami.

Odpowiedni nastrój w pomieszczeniu możemy uzyskać na przykład za pomocą świec i nieco przyciemnionego światła. Taka atmosfera będzie sprzyjała relaksowi po całym dniu pracy i pozwoli na wyciszenie zmysłów.

Co więcej, świece występują w różnych odsłonach zapachowych i kolorystycznych. Można je dobrać nie tylko do wystroju wnętrza, ale także do naszego nastroju.

Ciekawym rozwiązaniem są także kadzidła i olejki eteryczne. Te ostatnie pomagają na różne dolegliwości, między innymi problemy w zasypianiu, ból głowy, katar czy też zdenerwowanie.

Jeśli chodzi o dodatki na ścianę, to mamy szereg różnych możliwości.

We wnętrzach glamour najlepiej sprawdzają się lustra, które odbijając obraz sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe.

Obrazy, plakaty oraz zdjęcia rodziny czy przyjaciół w ramkach, będą natomiast odpowiednie, jeśli wnętrze ma być przytulne. Będą one pasowały zarówno do mniejszego, jak i większego metrażu.

Ze względu na ogromną różnorodność, obraz lub plakat dopasujemy do każdego wnętrza, bez wyjątku.

Popularnym dodatkiem dekoracyjnym, który jest także funkcjonalny, są zegary. Możemy nimi optycznie podzielić pomieszczenie na sektory, na przykład umieszczając zegar w salonie między kanapą, a stołem przy którym spożywamy posiłki.

Jeżeli chcemy powiesić zegar w pomieszczeniu, w którym śpimy, to warto zwrócić uwagę na jego mechanizm. Niekiedy jest on na tyle głośny, że może przeszkadzać w zaśnięciu osobom z wyczulonym słuchem.

Oprócz świeczek, dywanów i obrazów, dużą rolę pełnią także dekoracyjne poduszki, narzuty i koce. Mogą być one dominującym dodatkiem we wnętrzu, jeśli wybierzemy przyciągające wzrok kolory, tekstury lub wzory.

Niezależnie od tego, na jakie dekoracje się zdecydujemy, należy jednak pamiętać, że wszystkie dodatki muszą ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość.

flash-blog