Kwiaty w mieszkaniu

Nowoczesne i gustowne mieszkanie, nie może obejść się obecnie bez kwiatów. Rośliny stanowią nie tylko ciekawą dekorację pomieszczenia, ale dbają o zdrowie domowników, filtrując powietrze.

Gatunków roślin domowych jest naprawdę wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej o uprawie kwiatów można przeczytać na stronie nelsongarden.pl, poświęconej ogrodom i roślinom.

Najczęstszym wyborem jeśli chodzi o kwiaty do mieszkań, są mniejsze rośliny doniczkowe, ze względu na ograniczoną przestrzeń. Jeśli jednak powierzchnia mieszkania nas nie ogranicza, możemy wybrać większe kwiaty stojące na podłodze. Stanowią one doskonałe dopełnienie wnętrza oraz mają właściwości zdrowotne dla naszego organizmu – czyste powietrze w domu to lepsze samopoczucie. Które rośliny wybrać?

Palmy

Bardzo częstym wyborem do większych pomieszczeń jeśli chodzi o rośliny, jest palma. Posiada ona gruby, łuskowaty pień i intensywnie zielone liście, rosnące na wzór wachlarza.

Palma lubi dobrze nasłonecznione wnętrza, wysokie temperatury i wilgotną ziemię. Potrzebuje także dużo miejsca, więc najlepiej sprawdzi się w salonie lub innym sporym pomieszczeniu, gdzie będzie mogła się rozrastać bez większych ograniczeń. Najpopularniejszymi gatunkami tej rośliny są między innymi Roystonea regia, czyli daktylowiec kanaryjski, Saribus rotundifolius, czyli błyszcząca palma liwistona o okrągłych liściach oraz ciemnozielona kencja (Howea forsteriana).

Pnącze Monstera

Monstera stała się w ostatnich czasach bardzo popularną rośliną domową, która do uzyskania odpowiedniego efektu potrzebuje właściwego ułożenia jej liści i dobrej podpory. Lubi raczej zacienione pomieszczenia i rozproszone, łagodne światło. Nie można jednak stawiać jej w całkowicie ciemnych miejscach, ani też wystawiać na zbyt intensywne promienie słoneczne, ponieważ się przypali.

Monsterę powinno się podlewać oszczędnie, ale często zraszać przegotowaną, letnią wodą.

Figowiec

Figowiec nazywany także fikusem jest bardzo wymagającą rośliną, nielubiącą przestawiania i zbyt ostrego słońca, które może poparzyć jego liście. Należy mu jednak zapewnić odpowiednie nasłonecznienie i wilgotne podłoże. Warto także uważać na podlewanie – figowiec będzie wolał być nieco wysuszony niż przelany.

Fikusom nie przeszkadza suche powietrze, dlatego można je trzymać w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Najpopularniejszymi z nich są fikus Benjamina oraz fikus sprężysty. Pierwszy z nich może urosnąć nawet do dwóch metrów.

Dracena

Bardzo często w domowych pomieszczeniach spotyka się także dracenę, która lubi dobrze nasłonecznione, ciepłe i suche miejsca. W okresie letnim należy ją regularnie, obficie podlewać, a w międzyczasie zraszać miękką wodą.

Popularną odmianą tej rośliny jest dracena smocza, która posiada intensywnie zielone i ostre liście. Dracenę odwróconą charakteryzują zaś wygięte w łuk, żółto-zielone liście. Dracena wonna natomiast często mylona jest z palmą, którą przypomina wyglądem.

Bez względu na wybór rośliny do domowej uprawy, ozdoba w takim charakterze nada wnętrzu przytulności i będzie ciekawą dekoracją.

flash-blog