Jaką podłogę wybrać do nowego domu?

Wybór rodzaju podłogi to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje się przy budowie nowego domu. Odpowiednie podłoże może posłużyć domownikom bez konieczności remontu nawet przez kilkadziesiąt lat. O czym więc pamiętać, przy projektowaniu podłogi w domu? Jaki rodzaj materiału wybrać?

[IMAGE=edjGcJc86E2v.jpg]

Czym cechuje się podłoga drewniana?

[IMAGE=c3caBecvLbDP.jpg]

W Polsce i wielu innych krajach drewno to obecnie najczęściej wybierany materiał w przypadku podłóg. Drewniana podłoga jest naturalna i zapewnia wysoki stopień izolacji akustycznej oraz cieplnej. Do zalet drewna zalicza się również wysoka odporność na wgniecenia. Poza tym wiele osób uważa drewniane podłogi za najładniejsze i najbardziej eleganckie.

[IMAGE=e15g3TfBrJXr.jpg]

Postawienie na podłogę z drewna ma jednak także pewne minusy. Po pierwsze cena materiału bywa wysoka, szczególnie gdy montuje się podłogę na bazie egzotycznego gatunku drewna. Montaż jest zaś czasochłonny, co także wiąże się ze sporymi kosztami.

O drewnianą podłogę trzeba też dbać, ponieważ jest ona podatna na zarysowania. O ile obuwie sportowe nie powinno stanowić tu problemu, o tyle np. szpilki mogą spowodować rysy, które trudno będzie usunąć. Trzeba też pamiętać, że drewno nie jest odporne na działanie wilgoci, dlatego drewniana podłoga może się nie sprawdzić np. w kuchni, czy łazience.

A może drewniane panele podłogowe?

Podłogi drewniane są w całości wykonane z drewna. Panele podłogowe to zaś mieszanka drewna i materiałów sztucznych. Wybierając panele, można uzyskać piękne podłoże, które przy tym jest pozbawione wad podłogi drewnianej.

Dużo zależy jednak od parametrów technicznych konkretnych paneli, czyli np. ich wytrzymałości na zarysowania, wilgoć, czy uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości panele zapewniają spory komfort. Można po nich się przemieszczą w dowolnym obuwiu bez obaw, że pojawią się zarysowania. Niemniej najlepsze panele wiążą się ze sporym wydatkiem.

Czy podłoga z kamienia to dobry pomysł?

W zamkach i innych zabytkowych budowlach zwykle można się natknąć na podłogi kamienne. W miejscach użyteczności publicznej, np. sądach, uczelniach, czy urzędach zazwyczaj również montuje się podłoże na bazie kamienia.

Kamienna podłoga jest niezwykle wytrzymała i potrafi wytrzymać w dobrym stanie dziesiątki, a nawet setki lat, nawet jeśli przemieszczają się po niej tłumy ludzi w butach z ostro zakończoną podeszwą.

W przypadku budowy domów rzadko kiedy stawia się na podłogi kamienne. Wynika to głównie z powodów finansowych, ponieważ instalacja podłogi kamiennej wiąże się z dużym kosztem. Nie każdemu też do gustu przypada wygląd takiego podłoża, które w dodatku jest dość „zimne”.

Czy przykrywać nową podłogę dywanem?

Po zamontowanie nowe podłogi raczej kiepskim pomysłem wydaje się jej całkowite zakrycie dywanem. Niemniej warto rozłożyć położenie małych dywanów w kilku miejscach. W ten sposób pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Ponadto dywan zapewnia dodatkową izolację cieplną.

Należy przy tym pamiętać, że dywan, tak, jak wiele typów podłogi może być podatny na zabrudzenia. Dlatego też należy unikać chodzenia w butach po dywanie i pamiętać o jego regularnym odkurzaniu oraz myciu.

flash-blog