Projekt domu, a strony świata

Optymalne oświetlenie poszczególnych pomieszczeń wywiera duży wpływ na funkcjonalność danego domu. Prawidłowe rozmieszczenie pokojów nie jest jednak łatwe, szczególnie w przypadku nieprzewidywalnych i zmiennych warunków atmosferycznych panujących w Polsce.

Optymalne rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata

Tak naprawdę trudno jest określić uniwersalny sposób rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń względem stron świata. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dużo zależy także od konkretnej pory roku. Możliwe więc, że dom będzie idealnie usytuowany względem stron świata np. w zimie, przez co będzie w nim cieplej i zaoszczędzi się na ogrzewaniu. Jednocześnie możne się okazać, że podczas lata w nieruchomości będą panować upały.

Wybór usytuowania domu względem stron świata powinien być więc dobrze przemyślany i zbieżny z preferencjami przyszłych mieszkańców. Inny rozkład pomieszczeń sprawdzi się dla ludzi uwielbiających słońce, a inny dla tych, którzy nie znoszą upałów.

Warto też poznać ogólny zbiór zasad usytuowania domu względem stron świata, który jest postulowany przez większość architektów. Projektanci zwykle rozmieszczają tak pomieszczenia, aby światło słoneczne docierało do nich w optymalnych porach dnia.

Jakie pomieszczenia powinny się znajdować od wschodu?

Słońce po stronie wschodniej świeci w godzinach porannych. Z tego powodu wielu projektantów uważa, że jest to idealne miejsce na zaprojektowanie kuchni, która zwykle jest najczęściej użytkowana właśnie o poranku. Od strony wschodniej warto też wybudować wejście do nieruchomości oraz garaż.

Część ludzi po stronie wschodniej buduje także sypialnie, co umożliwia budzenie się wraz z porannym słońcem. Takie rozwiązanie nie jest jednak zalecane dla osób, które lubią spać dłużej. Wtedy to słońce może przeszkadzać.

Co powinno znajdować się po południowej stronie?

Strona południowa jest najbardziej nagrzaną, a promienie słoneczne trafiają do niej przez większość dnia. Dlatego też uważa się, że na południu powinny być zlokalizowane pokoje dzienne, np. salon, czy też pokój dzieci. Część ogrodowa również powinna znajdować się na południowej stronie nieruchomości.

Z drugiej strony w ostatnich latach przybywa krytyków lokalizowania pokoi dziennych oraz ogrodów od południa. Wszystko przez zmieniający się klimat i coraz gorętsze lata. Rzeczywiście przebywanie w salonie, czy w ogrodzie podczas lipcowych upałów może nie należeć do przyjemności.

Jakie pomieszczenia zaprojektować na zachodzie?

Promienie słoneczne z zachodniej strony docierają do nieruchomości w godzinach popołudniowych, czyli wtedy, gdy zazwyczaj większość domowników jest na miejscu. Jednocześnie promienie zachodnie są ostre i mocno nagrzewające.

Po zachodniej stronie często projektuje się te same pomieszczenia co po południowej. Może więc się tam znaleźć salon oraz ogród. Na ogół odradza się jednak budowanie balkonów po tej stronie, ponieważ może na nich panować wysoka temperatura.

Co zaprojektować od północy?

Od strony północnej światło słoneczne jest mało intensywne, a przy tym rozproszone. W standardowych przypadkach od północy projektuje się pomieszczenia o charakterze gospodarczym, np. spiżarnię, garaż, a także kuchnię oraz wejście. Północ to także dobre miejsce dla gabinetów.

flash-blog