W bryle budynku, wolnostojący, a może w piwnicy? Garaż może być zlokalizowany w kilku miejscach nieruchomości. Warto gruntownie przemyśleć miejsce jego wybudowania, ponieważ będzie to miało ogromne konsekwencji finansowe i wpłynie na komfort życia domowników.
Jaka jest specyfika garażu w bryle budynku?
Garaż znajdujący się w parterowej części domu to popularne rozwiązanie. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca na działce, choć jednocześnie trzeba poświęcić kilka metrów kwadratowych powierzchni użytkowej domu.
Za zaprojektowaniem garażu w bryle budynku często przemawiają również finanse. Zwykle ta opcja oznacza mniejsze koszty inwestycje niż budowa garażu wolnostojącego. W dodatku garaż w bryle to znacznie mniejsze podatki.
Wielu ludzi docenia też garaż w bryle budynku ze względu na aspekty praktyczne. Można się do niego dostać bez konieczności wychodzenia z domu. To ważne, szczególnie wtedy, gdy warunki atmosferyczne są mało sprzyjające. Projektanci zwykle zalecają też, aby garaż znajdował się możliwie blisko kuchni. Wpływa to pozytywnie na ergonomię i skraca dystans, jaki trzeba przebyć np. z zakupami.
Sporą wadą garażu w bryle budynku jest zaś możliwość dostawania się spalin do innych pomieszczeń oraz generowanie hałasu tuż przy pomieszczeniach, takich jak np. salon. Każdy garaż w bryle budynku koniecznie musi więc mieć odpowiedni system wentylacji oraz izolacji akustycznej.
Ja
kie są plusy i minusy garażu wolnostojącego?
Wady i zalety garażu wolnostojącego są przeciwieństwem tych, związanych z garażem w bryle budynku. Wolnostojące garaże zwykle stawia się na większych działkach. W takim przypadku odpada problem nadmiernego hałasu oraz dostawania się spalin do wnętrza domu. Garażu wolnostojącego nie trzeba też stawiać od razu, można najpierw wybudować dom, a dopiero później garaż, co może być pożądane np. ze względu na kwestie finansowe.
Niestety budowa garażu wolnostojącego może okazać się kłopotliwa i bardziej kosztowna. Wymagane może być tu np. uzyskanie pozwolenia budowlanego i konieczność opłacenia kierownika budowy. Garaże wolnostojące są także wyżej opodatkowane niż te zlokalizowane w bryle budynku.
Czy warto budować garaż w piwnicy?
Garaż w piwnicy ma duże zalety. Dzięki niemu zwykle można bez problemu stworzyć miejsce dla jednego, a nawet kilku pojazdów bez utraty miejsca na działce oraz poświęcenia części mieszkalnej. Problem spalin i hałasu w tym przypadku także jest dużo mniejszy. Samochód w piwnicy nie będzie się też przegrzewał w czasie upałów, a dostęp do niego ma się bezpośrednio z domu.
W praktyce jednak koszty wybudowania garażu podziemnego są spore, szczególnie wtedy, gdy warunki gruntowe nie są optymalne. Dla wielu wyjazd z garażu podziemnego jest także mało komfortowy np. wtedy, gdy podjazd jest mocno oblodzony.