Rola obrazów i plakatów w aranżacji wnętrza

Projektując wnętrze naszego domu czy mieszkania, warto pomyśleć o tym, co będzie wisiało na ścianie. Najczęściej są to oczywiście fotografie rodzinne czy zdjęcia ze znajomymi, ale dużą rolę w tworzeniu klimatu, odgrywają także obrazy i plakaty. Są one niemal tak ważne, jak meble. W podobnym stopniu oddziałują na poczucie komfortu i estetyki osób, znajdujących się w pomieszczeniu.

Proste zasady aranżacji wnętrz

Aby nasze wnętrze było gustowne i nie odstraszało gości, musimy trzymać się kilku prostych zasad podczas jego projektowania.

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że obrazy zawieszone na ścianie powinny współgrać z wnętrzem. Jeśli dominuje w nim kolor szary lub biały, to ozdoby także powinny być w chłodnych odcieniach, na przykład zieleni czy błękitu. Adekwatnie jeśli we wnętrzu dominują barwy ciepłe, to obrazy także należy dobrać w ciepłych odcieniach.

Po drugie, ozdoby w mieszkaniu mają za zadanie podkreślać charakter naszego domu, lub też nasz. Obrazy i plakaty w pomieszczeniu wpływają na nastrój osób, które się tam znajdują. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednie barwy do funkcjonalności wnętrza. Przykładowo w sypialni najlepiej powiesić stonowane grafiki, takie jak martwa natura, a w kuchni, przedpokoju czy salonie można nieco zaszaleć i ozdobić ściany czymś dynamicznym o mocnych barwach.

Zasadą o której często wiele osób zapomina wskazuje, że obrazy powinny zawsze wisieć na wysokości oczu, nie wyżej i nie niżej. Jeżeli lokujemy je nad szerokim meblem, na przykład kanapą, to powinny znajdować się po środku.

Niezwykle ważnym elementem wystroju są także ramki. Przy klasycznych obrazach powinny być one tradycyjne, drewniane i najlepiej w ciemnych kolorach. Nowoczesne malarstwo lubi gładkie, metalowe ramy lub cienkie, jasne i drewniane. Hitem ostatnich czasów są ramki lustrzane w stylu glamour, które pasują do kryształowych żyrandoli i bardzo jasnych pomieszczeń.

Warto także pamiętać o tym, że jeśli chcemy aby obraz wkomponował się w pomieszczenie i nie odstawał za bardzo od reszty ozdób, to musi mieć on podobny kolor jak meble, ściany czy podłogi.

flash-blog