Balkon, taras, czy loggia?

Balkon, taras i loggia są do siebie podobne, jednak różnią się pod pewnymi ważnymi aspektami. Budując dom, niemal zawsze wybiera się jedną z tych konstrukcji. Jaka jednak będzie najlepsza?

Kiedy wybrać balkon lub taras, a kiedy loggię?

Loggia znajduje się w głównym obrębie budynku np. nad pomieszczeniem parterowym. Balkon i taras są zaś zlokalizowane poza bryłą budynku i z trzech stron otacza je balustrada. Różnica pomiędzy tarasem a balkonem polega zaś na tym, że ten pierwszy ma znacznie większą powierzchnię.

Balkon to rozwiązanie minimalistyczne, ponieważ jego szerokość to zwykle około jeden metr kwadratowy. Inwestycja w balkon nie pochłania więc dużych kosztów, jednak nie pozwala też np. na postawienie stołu i organizowanie spotkań towarzyskich. Grill i inne spotkanie można za to przygotowywać na tarasie. Takie rozwiązanie pochłania jednak większe koszty, w tym te związane z zapewnieniem odpowiedniego fundamentu.

Loggia ma tylko jedną balustradę, a z dwóch stron okalają ją ściany. Temperatura nie osiąga tam więc skrajnych wartości. Latem na loggię dociera mniej słońca, a w zimniejsze miesiące do loggii przedostaje się trochę ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Wadą loggii jest jednak to, że zajmuje ona część domu, w której mógłby powstać np. dodatkowy pokój.

flash-blog