Jak wybrać gotowy projekt domu?

W dzisiejszych czasach wystarczy dostęp do sieci i kilka kliknięć, aby móc wybierać spośród tysięcy gotowych projektów domu. Tak duży wybór to spore udogodnienie, a jednocześnie… problem. Pojawia się bowiem pytanie, który projekt wybrać.

Najpierw projekt domu, czy działka?

Chcąc zbudować dom, najpierw wybiera się działkę albo projekt domu. Zazwyczaj uważa się, że działania powinno się rozpocząć od wybrania działki. O ile bowiem dobór projektu pod konkretną działkę jest dość prosty, o tyle znalezienie działki pasującej pod dany projekt często okazuje się trudnym zadaniem.

Jak szukać projektów domów?

Najprościej przeglądać projekty domów na stronach internetowych biur architektonicznych. Zwykle są one interaktywne. Oznacza to, że można ustalić kształt i wielkość konkretnej działki budowlanej, a następnie sprawdzać, jak dany projekt będzie się prezentował na danej parceli.

Oczywiście można także wybrać się bezpośrednio do placówki danego biura architektonicznego, gdzie można liczyć na pomoc profesjonalisty w wyborze optymalnego projektu domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu z katalogu?

Wybierając projekt domu, uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na to, czy zmieści się on na danej działce. Nie wystarczy jednak, aby szerokość działki była większa niż szerokość domu z projektu. Zwykle trzeba bowiem się liczyć z dodatkowymi ograniczeniami, jakie narzuca np. MPZP, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czy też inne przepisy.

W standardowych przypadkach odległość ściany od granicy działki musi wynosić co najmniej 3 metry dla ściany bez okien i co najmniej 4 metry dla ściany z oknami. Przednia część domu musi być także umiejscowiona w sposób zgodny z tzw. linią zabudowy, która jest wyznaczona właśnie w MPZP.

Czasem zdarza się, że w MPZP pojawiają się dodatkowe ograniczenia, które mogą istotnie wpłynąć na to, jaki dom będzie można postawić na danej działce.

flash-blog