Wybranie projektu domu z katalogu wcale nie oznacza, że można już rozpoczynać prace budowlane. Wcześniej konieczne okazuje się jeszcze przeprowadzenie adaptacji danego projektu budowlanego. Dlaczego jest to konieczne, na czym polega i z jakimi kosztami się wiąże?
Po co przeprowadza się adaptację projektów budowlanych?
Katalogowe projekty domów charakteryzują się dużą, lecz nie całkowitą uniwersalnością. Praktycznie nigdy nie zdarza się, aby można było wybudować nieruchomość na podstawie takiego projektu bez przeprowadzania zmian. Każda działka budowlana ma bowiem swoje własne właściwości, związane np. z gruntem. Adaptacja projektu polega zaś na tym, aby projekt dopasować do specyfiki konkretnej parceli.
W trakcie adaptacji projektu inwestor może także przeprowadzić pewne, nieduże zmiany. Często zdarza się np., że komuś spodobał się dany projekt budowlany, jednak chciałby mieć jedno dodatkowe okno. Innym razem okazuje się, że konieczne jest zmiana źródła ogrzewania, ponieważ w projekcie katalogowym wyznaczono ogrzewanie gazowe, a dana nieruchomość nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej. Adaptacja projektu zwykle pozwala rozwiązać takie problemy.
Koszty adaptacji projektu budowlanego są różne. Wszystko zależy od ilości i poziomu skomplikowania zmian, jakich trzeba dokonać. W skrajnych wypadkach może się jednak okazać, że tańszy będzie projekt indywidualny aniżeli adaptacja projektu gotowego.