Od czego zależy ceny nowego mieszkania?

Praktycznie dwa takie same mieszkania na rynku pierwotnym mogą mieć zupełnie różną cenę. Z czego to wynika? Jakie czynniki kształtują ceny nowych mieszkań?

Od czego zależy cena mieszkania?

Trendy mieszkaniowe się zmieniają, technologia budowlana też, od lat jednak najważniejszym czynnikiem regulującym cenę każdej nieruchomości jest jej lokalizacja. Mieszkania w centrach dużych miast i prestiżowych lokalizacjach są sporo droższe od tych umiejscowionych na przedmieściach, czy też z dala od większych aglomeracji.

Warto przy tym zauważyć, że postawienie bloku w atrakcyjnej lokalizacji to także większy koszt inwestycyjny dla dewelopera. Małe działki w najbardziej pożądanych miejscach bywają kilkukrotnie droższe niż ogromne parcele zlokalizowane pod miastem.

Dla ceny mieszkania spore znaczenie ma także standard wykończenia części wspólnych oraz infrastruktura znajdująca się bezpośrednio przed blokiem. Duży parking i plac zabaw do wyłącznej dyspozycji mieszkańców danej nieruchomości istotnie wpływa na cenę.

Duże znaczenie ma też sama strategia marketingowa i cenowa konkretnego dewelopera. Czasem może mu zależeć na jak najszybszej sprzedaży, przez co podaje konkurencyjną cenę. Innym razem płynność finansowa dewelopera jest na tyle dobra, że woli on poczekać na kupca, który zapłaci wyższą cenę. Zawsze jednak warto pamiętać, że z deweloperem można negocjować cenę.

flash-blog