Jak zaprojektować przydomowy ogród?

Własny dom od mieszkania różni się co najmniej kilkoma aspektami. Jednym z nich jest możliwość posiadania ogrodu zaprojektowanego w zgodzie ze swoimi preferencjami. Bliskość przyrody i ładny wygląd ma zaś działanie kojące i pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. W jaki jednak sposób prawidłowo zaprojektować swój własny przydomowy ogródek?

Kiedy zacząć myśleć o projektowaniu ogrodu?

Kupując działkę budowlaną, uwagę trzeba zwrócić na dziesiątki aspektów. Lokalizacja, uzbrojenie, usytuowanie względem stron świata, rodzaj gruntu, wielkość oraz kształt parceli to najważniejsze z nich. Przeanalizowanie tych informacji pozwala stwierdzić, czy i jaki dom można postawić w danym miejscu.

Na etapie porównywania poszczególnych działek warto jednak poświęcić także chwilę na przeanalizowanie tego, jaki ogród będzie mógł tam powstać. Co prawda mały ogródek można zlokalizować na praktycznie każdej działce, to jednak tylko w niektórych miejscach możliwe jest usadowienie naprawdę zachwycającego ogrodu.

Jaka działka jest optymalna pod przydomowy ogród?

Projektowanie ogrodu powinno rozpocząć się od określenia jego wielkości. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że im większa powierzchnia poświęcona na ogród, tym lepiej. Warto więc racjonalnie spojrzeć na to, ile będzie się miało czasu na prace ogrodowe. Mniejszy, ale zadbany ogródek zwykle robi lepsze wrażenie niż ten ogromny, ale porośnięty chwastami. Czasami też wielkość ogrodu jest mocno ograniczona przez samą wielkość działki.

Dla wyglądu ogródka duże znacznie ma rodzaj podłoża. Na ogół zachodzi tu pewien paradoks. Im bowiem lepszy grunt pod budowę fundamentów domu, tym mniej korzystne warunki panują dla roślin. Przykładowo piasek, często uważany za ideał pod wybudowanie nieruchomości może być problematyczny dla wielu rodzajów roślin. Oczywiście jednak na praktycznie każdym gruncie można posadzić rośliny.

Przy projektowaniu ogrodu pod uwagę powinno się również wziąć warunki oświetlenia, czyli jego umiejscowienie względem stron świata oraz obiektów zacieniających, np. sąsiednich budynków. Zwykle największe możliwości zapewnia strona dobrze oświetlona, np. zachodnia część działki.

Jaką funkcje spełnia przydomowy ogródek?

Wystarczy kilka drzew, krzewów i kwiatów, aby dana nieruchomość zyskała wyjątkowy klimat. Ogródek przy domu ma stanowić możliwość dla domowników do odpoczynku i zrelaksowania. Często umiejscawia się go więc przy salonie, piaskownicy, altance itp.

Ogród można też wykorzystać jako swoistą blokadę akustyczną i wizualną. Dzięki niemu można zabezpieczyć się przed hałasem dochodzącym z ulicy oraz odgrodzić się od spojrzeń sąsiadów. Należy też podkreślić, że inwestując nawet w malutki ogródek, działa się w sposób proekologiczny, który jest tak istotny w dzisiejszych czasach.

flash-blog