Co powinien zawierać projekt budowlany?

Budowa własnego domu to wspaniałe doświadczenie, które jednak poza środkami finansowymi, wymaga jeszcze dużej dozy cierpliwości i sporego wysiłku. Nie obędzie się także bez spraw formalnych. Jedną z ważniejszych z nich jest dostarczenie do urzędu kompletnego projektu budowlanego. Bez tego nie ma bowiem co liczyć na uzyskanie pozwolenia na budowę.

Co powinien zawierać projekt budowlany?

Wbrew pozorom wymagania dotyczące projektów budowlanych mogą być bardzo różne. Dużo zależy tu od zakresu prac budowlanych i tego, czy będą się one odbywać także poza obrębem samej działki, np. będą związane z budową podjazdu do posesji. Poszczególne urzędy mogą też wymagać nieco innego kompletu dokumentów.

W ogólnym ujęciu projekt budowlany składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to projekt dotyczący samego domu, a drugi z nich to projekt zagospodarowania terenu. Absolutną koniecznością jest to, aby projekt zawierał rzuty wszystkich podziemnych i naziemnych kondygnacji budynku wraz z uwzględnieniem instalacji wewnętrznych.

Każdy projekt domu zawiera także szereg danych liczbowych określający między innymi kubaturę budynku, powierzchnię użytkową oraz całkowitą itp. Ponadto znajduje się w nim część opisowa. Tam znaleźć można informacje dotyczące, chociażby rodzaju gruntu, czy materiałów, które będą użyte w trakcie budowy.

flash-blog