Dom z piwnicą czy bez?

Dawniej niemal każdy dom budowało się z piwnicą. Obecnie coraz częściej nowe nieruchomości są jej pozbawione. Jakie są jednak plusy i minusy domów z i bez piwnicy?

Czy w dzisiejszych czasach piwnica jest konieczna?

Domy zbudowane jeszcze w ubiegłym stuleciu praktycznie zawsze miały piwnice. Wynikało to głównie z dwóch przyczyn. Po pierwsze piwnica stanowiła dodatkową izolację od gruntu, co przy słabszych jakościowo materiałach budowlanych było bardzo ważne.

Ponadto w dawnych czasach domy były ogrzewane głównie węglem. Ten środek grzewczy wymaga zaś dużo miejsca na przechowywanie zapasów oraz zamontowanie pieca. Ponadto jego wykorzystanie wiąże się z dużą ilością kurzu i brudu. System grzewczy znajdował się więc właśnie w piwnicy.

W dzisiejszych czasach materiały budowlane zapewniają odpowiednią izolację, a sposoby ogrzewania się zmieniły. W konsekwencji funkcjonalność piwnic zmalała. Za domem bez piwnicy przemawia też aspekt finansowych. Przyjmuje się, że jej wybudowanie zwiększa koszty inwestycyjne o około 20%, co zwykle oznacza dziesiątki tysięcy złotych.

Jakie zalety ma piwnica w dzisiejszych czasach?

Obecnie piwnica nie jest tak niezbędna, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Mimo to warto się zastanowić nad jej zaprojektowaniem. Piwnica w dzisiejszych czasach sprawdza się szczególnie mocno, gdy powierzchnia domu oraz działki nie jest zbyt duża. Wtedy to kilka dodatkowych pomieszczeń piwnicznych może istotnie zwiększyć komfort życia domowników.

Piwnica może okazać się też dobrym wyborem, gdy na poziomie parteru brakuje miejsca na wybudowanie garażu. W dodatku w części podziemnej zwykle ma się na tyle wolnej przestrzeni, że bez problemu zaprojektować można dwa, a nawet więcej miejsc parkingowych.

flash-blog