Kupno nowego mieszkania – które piętro wybrać?

Wybór nowego mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nabyta nieruchomość ma przecież posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Szczególną uwagę należy poświęcić wszystkim detalom związanym z danym mieszkaniem, w tym to, na którym piętrze ma być zlokalizowane.

Jakie piętro wybrać?

Wybranie kondygnacji, na której ma się znaleźć nowe mieszkanie zależy głównie od trzech czynników, tj. własnych preferencji, ceny i dostępności na rynku. Należy przy tym mieć świadomość, że popyt na niektóre kondygnacje jest większy, a na inne mniejsze. Preferencje ludzi zmieniają się także wraz z czasem.

Przykładowo, dawniej dość małym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania na najwyższym piętrze. Dostęp do nich bywał utrudniony, a kiepskie materiały izolacyjne sprawiały, że takie mieszkania ulegały przegrzaniu lub wychłodzeniu. Obecnie w dobie niezawodnych wind i lepszych materiałów problem ten przestał się pojawiać. Dziś to właśnie mieszkania na najwyższym piętrze zwykle cieszą się najwyższym zainteresowaniem. Brak sąsiadów z góry jest bowiem uważany za spore udogodnienie.

Większość pośredników nieruchomości wskazuje zaś na to, że najmniejszy popyt jest obserwowany na mieszkania parterowe. Jeśli blok znajduje się w pobliżu drogi szybkiego ruchu, to mieszkania na parterze są nawet o kilkanaście procent tańsze niż te zlokalizowane na samej górze.

flash-blog