Czy warto inwestować w projekt indywidualny domu?

Marzeniem wielu ludzi jest mieszkanie we własnym, jednym na świecie domu. Jeśli chce się, aby dana nieruchomość rzeczywiście była wyjątkowa, to należy wybrać indywidualny projekt. Jakie są jednak wady i zalety takiego wyboru w porównaniu do skorzystania z projektów katalogowych?

Kiedy projekt indywidualny ma sens?

Projekt indywidualny może się sprawdzić w każdym przypadku, w którym inwestorowi zależy na wybudowaniu domu jedynego w swoim rodzaju. Istnieje jednak kilka sytuacji, gdy postawienie na projekt indywidualny może okazać się szczególnie dobrym pomysłem. Ma to miejsce wtedy, gdy trudno znaleźć właściwy projekt katalogowy, czyli w następujących sytuacjach:

  • Działka jest mocno nachylona.
  • Występują niestandardowe warunki zabudowy lub nietypowe zapisy w MPZP.
  • Działka ma mały rozmiar i nieregularny kształt np. trapez.
  • Nieruchomość ma służyć nie tylko jako dom, ale ma też spełniać inne specyficzne wymagania, np. w domu jest prowadzona działalność gospodarcza.
  • Dom ma powstać w miejscu starego budynku i np. wykorzystywać istniejące już wcześniej fundamenty.

Jakie plusy i minusy ma indywidualny projekt domu?

Dom z indywidualnego projektu może okazać się funkcjonalnym budynkiem, który jest wręcz idealnie zaadaptowany z otoczeniem. Z drugiej strony projekt indywidualny to także większe koszty. W porównaniu do projektu z katalogu mogą się one okazać nawet o kilkanaście tysięcy złotych większe.

W przypadku indywidualnego projektu należy też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jego opracowanie może zająć projektantowi np. kilka miesięcy. Co więcej, występuje pewne ryzyko, związane z popełnieniem mniejszego lub większego błędu przez projektanta. W przypadku indywidualnych projektów często stosuje się też nietypowe i oryginalne rozwiązania. Istnieje więc także większe ryzyko tego, że pomyłka zostanie poczyniona przez ekipę budowlaną.

Podsumowując, wybór projektu indywidualnego to wielka szansa na postawienie naprawdę wymarzonego domu. W tym przypadku jednak trzeba się jeszcze bardziej zaangażować w planowanie budowy i liczyć się z większymi wydatkami, tak by zminimalizować ryzyko pojawienia się błędów, które rzutowałyby na wygląd lub funkcjonalność nieruchomości.

flash-blog